Warto wiedzieć

Bigowanie (przegniatanie) - proces introligatorski polegający na odciskaniu (wgniataniu) rowków w materiale, np. papierze
lub kartonie w celu ułatwienia jego złamywania .
Bigowania można dokonywać za pomocą:
  • big zamocowanych w wykrojnikach, a te z kolei umieszane są w maszynach
  • taśm nagniatających montowanych na cylindrach dociskowych maszyn offsetowych
  • ręcznie za pomocą kostek introligatorskich.
Na odciśnięty rowek mówi się biga lub bardziej po polsku - przegniecenie.

Falcowanie, złamywanie - jedno- lub wielokrotne składanie arkusza papieru, czystego lub zadrukowanego, na pół (najczęściej) lub w dowolnych innych proporcjach, na różne sposoby (w różnych kierunkach), w celu osiągnięcia docelowego formatu i liczby stron składki. Np. trzykrotne złożenie na pół arkusza daje składkę szesnastostronicową. Każde miejsce zaginania arkusza to falc (złam) i po złożeniu tworzy nową krawędź. Maszyna do falcowania to: falcerka czyli złamywarka (niepoprawnie falcarka lub falcówka).

Kaszerowanie - uszlachetnianie wyrobu papierniczego poprzez oklejanie cienkim papierem (niezadrukowanym lub zadrukowanym) papieru znacznie grubszego, kartonu, tektury falistej itp. w celach dekoracyjnych lub technologicznych. Termin odnosi się także do oklejania papierem całych powierzchni z tworzyw sztucznych. Typowym przykładem kaszerowania w celach dekoracyjnych jest oklejanie cienkim, zadrukowanym ozdobnie papierem powierzchni tektury falistej przeznaczonej na opakowania produktów, której nie da się bezpośrednio zadrukować na maszynie drukarskiej z powodu jej grubości oraz wewnętrznej struktury.

Laminowanie zwane też foliowaniem to rodzaj uszlachetnienia druku polegający na przyklejeniu do powierzchni zadrukowanej przezroczystej folii (laminatu). Laminować można powierzchnie jednostronnie lub dwustronnie (czyli laminat występuje z jednej strony powierzchni laminowanej lub po obu jej stronach). Dzięki laminowaniu zadrukowana powierzchnia uzyskuje dodatkowe walory estetyczne i zabezpieczona przed działaniem mechanicznym, chemicznym, promieniowaniem UV, wilgocią.

Sztancowanie (wykrawanie) - czynność introligatorska polegająca na wykrawaniu z arkusza (lub stosu arkuszy) papieru, kartonu, tektury lub innego podobnego podłoża pożądanego kształtu wyrobu papierniczego lub poligraficznego o skomplikowanych kształtach, których nie można uzyskać za pomocą zwykłego krojenia na gilotynie introligatorskiej. Wykrawania dokonuje się za pomocą wykrojnika. Za pomocą wykrawania można zarówno nadawać wyrobom odpowiednie kształty zewnętrzne, jak i wykonywać w nich otwory. Wykrawanie jest metodą wytwarzania m.in. takich wyrobów jak: składane opakowania kartonowe, kartki świąteczne o nietypowych kształtach, kalendarze, standy.

Tłoczenie (nazywane też suchym tłokiem) w poligrafii to rodzaj uszlachetnienia druku. Jest to proces tworzenia w materiale tłoczonym (zwykle papier, często tworzywa sztuczne, skóra) trójwymiarowego.

Oferta

- opakowania
- opakowania z folii sztywnych
- etykiety
- materiały reklamowe
- usługi
» przejdź do oferty

Kontakt

ul. Adama Mickiewicza 31
32-800 Brzesko
woj. małopolskie

tel./fax 14 66 34 000
tel. kom 609 488 558

email: biuro@atech.biz.pl
» formularz kontaktowy


O firmie | Oferta | Warto wiedzieć | Kontakt | Polityka cookies